Wymiana oleju w moście napędowym

Wymiana oleju w moście napędowym

Samochód jest tak skonstruowany, że większość jego elementów, które są ruchome, muszą być smarowane olejem, by gładko mogły się poruszać. Mowa tu o takich elementach jak skrzynia biegów, silnik oraz wał napędowy. Dzięki odpowiedniemu smarowaniu dużo wolniej się zużywają, przez co możemy korzystać z danych podzespołów dużo dłużej.

Jak dbać o most napędowy?

olej do mostu napędowegoKażdy posiadać samochodu jest świadomy tego, że co kilkadziesiąt tysięcy kilometrów powinien wymienić olej w silniku i skrzyni biegów, jednak nie każdy pamięta o tym, że most napędowy również posiada smarowanie przy pomocy oleju. Brak przeprowadzania w odpowiednim czasie tak prostego serwisu, jak wymiana oleju w moście napędowym skraca jego żywotność o kilkadziesiąt procent. Zużyty olej nie ma odpowiednich właściwości smarujących, przez co siła tarcia pomiędzy elementami znajdującymi się w moście się znacznie zwiększa, co prowadzi do uszkodzenia się mostu. Warto przynajmniej raz na jakiś czas zaglądnąć do mostu i wymienić olej, zwłaszcza że olej do mostu napędowego nie jest taki drogi i nie wymienia go się tak często, jak np. olej w silniku. Przegląd mostu może uchronić nas od dodatkowych kosztów, które mogą powstać, jeśli cały olej wyciekł. W pełni sprawny most napędowy daje dużo większy komfort jazdy oraz bezpieczeństwo no i szanse na to, że nasz samochód odmówi nam posłuszeństwa, w najmniej odpowiednim dla nas momencie maleją.

Olej przeznaczony do smarowania części wewnętrznych mostu napędowego możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych za litr. Nie da się określić konkretnej kwoty, jaką pochłonie taka wymiana, ponieważ mosty napędowe z poszczególnych modeli samochodów różnią się od siebie wielkością, a co za tym idzie zapotrzebowaniem na olej. Tego rodzaju oleje kupimy w każdym sklepie motoryzacyjnym.