Truskawka najsmaczniejszy owoc na świecie

Truskawka najsmaczniejszy owoc na świecie

Truskawka to dzieło człowieka – nie występują one dziko w przyrodzie. Powstała w siedemnastym wieku ze skrzyżowania dwóch odmian poziomki: chilijskiej i wirginijskiej. Jest byliną o wysokości 15-45 cm, trójlistkowych, lśniących liściach i kwiatach o białych płatkach. Jadalny jest czerwony owoc zbiorowy truskawki.

Truskawka to smaczny owoc!

Sadzonki truskawekJest on zwany owocem rzekomym – właściwymi owocami są liczne, drobne orzeszki zawiązujące się na jej powierzchni. Ich kolor, w zależności od odmiany, może być kremowy, czerwonawy lub purpurowy. Truskawka może rosnąć na większości gleb ogrodowych, nie lubi tylko ziemi bardzo ciężkiej i wilgotnej. Najlepiej jednak rośnie na glebach żyznych, próchniczych, lekko kwaśnych, o pH 5,5-6,5. Lubi miejscach słoneczne, w cieniu słabiej kwitnie i owocuje, a jej owoce są mniej słodkie. Jest odporna na mrozy. Truskawki sadzi się z sadzonek truskawek, kupowanych w sklepie ogrodniczym. Przed posadzeniem truskawek należy bardzo dobrze przygotować glebę, ponieważ rośliny będą rosły w jednym miejscu przez kilka lat. Przede wszystkim należy oczyścić ją z chwastów, zwłaszcza tych wieloletnich, jak perz czy powój – w innym przypadku będą nie tylko konkurencją o składniki pokarmowe, wodę i światło, ale również będą pośredniczyły w przenoszeniu chorób i szkodników. Dobrze jest również wzbogacić glebę w materię organiczną. Truskawki bardzo dobrze rosną na glebie wzbogaconej obornikiem. Można również użyć kompostu, wermikompostu lub wysiać mieszankę na nawozy zielone. Jako przedplon pod truskawki polecane są rośliny bobowate, takie jak bobik, łubiny, peluszka czy wyka, mieszanki strączkowo-zbożowe oraz rzepak i gorczyca.Truskawki z sadzonek doniczkowanych można sadzić przez cały sezon wegetacyjny, jednak najlepiej robić to późnym latem, w sierpniu i wrześniu. Sadzimy je w rzędach co 40-60 cm i rozstawie między sadzonkami około 20 cm.

Wybieramy sadzonki zdrowe, z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym. Umieszczamy je w dołkach i przykrywamy ziemią aż do wysokości rozety. Ziemię wokół sadzonek uklepujemy i obficie podlewamy. Truskawki można uprawiać również pod osłonami. Wtedy owoce otrzymujemy we wcześniejszym terminie w porównaniu do upraw tradycyjnych.

Komentarze są wyłączone