Szczawnica – idealne miejsce na domek letniskowy

Szczawnica – idealne miejsce na domek letniskowy

Szczawnica to piękna, malowniczo położona miejscowość uzdrowiskowa w województwie małopolskim, około 40 km od Nowego Targu. Dookoła rozciągają się Pieniny. W pobliżu jest ujście Dunajca, ostatni przystanek popularnego spływu Przełomem Dunajca.

Wczasy w domku w Szczawnicy

domki letniskowe w szczawnicySzczawnica znana jest jako miejscowość uzdrowiskowa. Znajdują się tam różne sanatoria takie jak „Hutnik”, „Inhalatorium” i „Dzwonkówka”. Domki letniskowe w Szczawnicy są dobrą alternatywą dla osób, które nie chcą wypoczywać w sanatoriach. Szczawnica słynie ze swoich źródeł mineralnych. Są to tzw. wody kwaśne, zwane przez górali szczawami, stąd nazwa miejscowości. Są to wody sodowe, bromkowe, wodorowęglanowe, bogate w mikroelementy sole mineralne. Można je pić u źródła, prosto z pijalni. Wzgórza dookoła Szczawnicy porastają lasy iglaste, bogate źródło olejków eterycznych, które mają zbawienny wpływ na drogi oddechowe. W Szczawnicy można korzystać nie tylko z uzdrowisk. Miejscowość posiada piękne zabytki. Najważniejszym z nich są zabudowania Uzdrowiska, z przełomu XIX i XX wieku. Obiekty są pięknie zdobione namalowanymi przez Józefa Szalaya godłami. Warto też wybrać się na spacer Promenadą. Tam również odnajdziemy piękne zabudowania z przełomu wieków. Można wybrać się na wycieczkę do położonego w okolicach Szczawnicy wąwozu Homole w Pieninach. Utworzono tu rezerwat przyrody. W dole płynie potok Kamionka. Wąwóz zbudowany ze skał wapiennych uznawany jest za jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Polsce. Chętni mogą wybrać się na spływ Przełomem Dunajca.

Zimą w Szczawnicy można oddać się narciarstwu. Wyciąg na Palenicy jest bardzo popularny wśród narciarzy. Jest tam wyciąg krzesełkowy i naśnieżana trasa zjazdowa. Niedaleko w miejscowości Jaworki również znajduje się popularny ośrodek narciarski.