Różne rodzaje filtrów w klimatyzacji

Różne rodzaje filtrów w klimatyzacji

Dla większości z nas, cała dbałość o klimatyzację, zaczyna się i kończy na tym, by działała ona właściwie – zwłaszcza w upalne dni, kiedy dobrze działający klimatyzator jest w stanie uratować w pracy nie tylko dobry humor, ale również nasze zdrowie. Niewielu z nas zastanawia się nad tym, jakie filtry kryją się we wnętrzu klimatyzacji, dzięki czemu może ona spełniać swoje zadanie.

Kilka słów o rozmaitych filtrach

filtry kieszenioweW klimatyzacji znajdują się trzy typy filtrów, które odpowiedzialne są za wyłapywanie wszelkich zanieczyszczeń z powietrza. Są więc filtry wstępne, filtry medium i filtry dokładne. Jako filtry wstępne najczęściej wykorzystywane są filtry kieszeniowe, które ze względu na zastosowany w nich układ poliestrowych lub polipropylenowych włókien syntetycznych, zapewniają minimalny stosunek współczynnika skuteczności filtracji do oporów. Rama tego typu filtrów wykonywana jest z reguły ze stalowej, ocynkowanej blachy, dzięki czemu filtr charakteryzuje się długotrwałą odpornością na korozję. W tym przypadku kieszenie filtracyjne zszywane są przy pomocy przemysłowych maszyn do szycia, dzięki czemu są one trwale połączone, a prawdopodobieństwo rozszczelnienia kieszeni redukowane jest do minimum. Kieszenie montowane są w ramie na stalowych drutach, które przyklejane są do ramy przy pomocy odpornego na skrajne temperatury kleju przemysłowego. Wszystko po to, by cała konstrukcja była możliwie najtrwalsza w każdych możliwych warunkach pracy. Filtry kieszeniowe mogą być też realizowane w ramie wykonanej z tworzywa, najczęściej w kolorze czarnym.

Filtry typu kieszeniowego są dość typowym zastosowaniem w technice wentylacyjnej i klimatyzacyjnej ze względu na swoje właściwości. Prawdopodobnie to właśnie tego typu filtr znajduje się w klimatyzacji w waszym miejscu pracy lub nauki, ponieważ aerodynamiczne kieszenie doskonale oczyszczają powietrze z pyłów grubych i drobnych.