Produkowanie animacji filmowych

Produkowanie animacji filmowych

Animacja kojarzy się przede wszystkim z rysunkowymi filmami dla dzieci. Jest to jednak bardzo rozległą dziedzina sztuki, dzięki której powstają najróżniejsze filmy, reklamy czy też gry. Animacja dzieli się głównie na trójwymiarową oraz dwuwymiarową.

Wszystko zaczyna się od pomysłu, czyli animacje 

produkcja animacjiPo wymyśleniu fabuły i postaci, należy stworzyć tak zwany storyboard – jest to zarys historii w formie serii rysunków. Wtedy też wstępnie ustalone zostają kadry oraz ogólna kompozycja. Właściwe animacje tworzone są przez utalentowanych grafików, ilustratorów oraz animatorów, którzy dzięki swoim umiejętnościom ożywiają zwykłe obrazy. Produkcja animacji rozpoczyna się w studio, gdzie wiele osób pracuje nad wyglądem postaci i rzeczy, które mają być w niej zawarte. Graficy komputerowi dopracowują każdy szczegół swoich rysunków, aby wyglądały one jak najlepiej. Wszystkie obiekty, takie jak postacie, drzewa, tło i elementy natury, tworzone są osobno. Każdy z nich jest animowany osobno. Następnie gotowe części składowe animacji należy połączyć. Poszczególe obiekty nakłada się na tło, w celu wykonania danej kompozycji. Produkcja animacji kończy się w tak zwanej montażowni. Tam stworzona jest ostateczna wersja, którą możemy oglądać w postaci filmu czy reklamy. Wszystkie elementy zostają połączone, dodana zostaje muzyka oraz głosy, którymi będą porozumieć się postacie. Również nanoszone są ostatnie poprawki dotyczące ich wyglądu, kolorystyki i tym podobnych.

Proces tworzenia animacji wymaga przede wszystkim pomysłu, następnie ogromnej ilości czasu oraz talentu. Rysownicy i ilustratorzy tworzą niepowtarzalne grafiki, które następnie poddawane są procesowi animowania. Tak stworzony film animowany trafia do odbiorcy, cieszy oko zarówno dzieci, jak i dorosłych odbiorców.