Podstawowe zastosowania filcu

Podstawowe zastosowania filcu

Dobry i trwały materiał izolacyjny nie musi być wykonany z tworzywa sztucznego czego bardzo dobrym przykładem jest włóknina filcowa. Filc techniczny występuje jako filc naturalny produkowany na bazie zwierzęcego włosia oraz jako filc syntetyczny. Istnieją również wersje mieszane .

Dobra włóknina izolacyjna

filc technicznyOkreślenie filc techniczny dotyczy takich włóknin tego rodzaju, które są wykorzystywane przemysłowo oraz, z których wykonuje się detale izolacyjne maszyn i urządzeń. Filc powstaje w procesie spilśniania nazywanego też filcowaniem. W przypadku filcu technicznego produkcja opiera się na metodzie tzw. bitej polegającej na wytworzeniu z włókien i wody mokrej, dobrze wymieszanej masy, która następnie jest formowana i pod wpływem dużego ciśnienia i wysokiej temperatury. Do odbiorców filc trafia w postaci rolek włókniny. Filc osiąga różne grubości od zaledwie 1.5 mm do kilku centymetrów. Może być produkowany w różnych kolorach lecz w przypadku filcu technicznego jest to najczęściej barwa szara lub biała. Dobry filc techniczny nie ulega strzępieniu, samoistnemu rozrywaniu i nie rozciąga się. Wszystkie te cechy dają możliwość użytku filcu jako materiału izolacyjnego, amortyzującego oraz filtrującego. Dla uzyskania lepszych parametrów odpornościowych na szkodliwe czynniki zewnętrzne naturalny filc wełniany jest wzbogacany włóknem syntetycznym. Filc techniczny posiada dobre parametry dźwiękoszczelne oraz izolacji cieplnej. Naturalny filc jest bardzo dobrym tworzywem do produkcji uszczelek działających w środowisku smarów i olejów. Zachowuje swoje parametry wytrzymałościowe w podwyższonej temperaturze i jest odporny na wodę.

Filc techniczny służy do produkcji tarcz polerskich, separacyjnej geowłókniny budowlanej, meblowych podkładek ochronnych, uszczelek oraz mat zabezpieczających przed urazami mechanicznymi. To również bardzo dobry materiał amortyzujący i izolacyjny.