Muzyka w tworach komercyjnych

Muzyka w tworach komercyjnych

Praktycznie w każdej sferze naszego życia towarzyszą nam jakieś dźwięki. Jeżeli ktoś miał kiedyś przyjemność wejść do kompletnie wyciszonego pomieszczenia w jednym z profesjonalnych studiów reklamowych przekonał się, że to co większość ludzi uważa za cisze nią nie jest.

Jak dostać muzykę do wykorzystania komercyjnego?

muzyka do filmówJednak muzyka w filmach czy grach sprawia, że dźwięk na około nas wprowadza nas w inny świat. Muzyka do gier czy muzyka do filmów musi być odpowiednio dobrana. Tylko wtedy kiedy idealnie zgrywa się z przedstawionym światem lub odgrywaną przez aktorów sytuacją potrafi wzmocnić odczuwane przez nas emocje. Niezbitym dowodem jest na to, że przytaczając tutaj utwór „My heat will go on” Celin dion każdy od razu pomyśli o filmie „Titanic”. Normalnym zjawiskiem jest przecież, że płyty z utworami z największych produkcji kinowych sprzedają się w podobnych nakładach do normalnych krążków wydawanych przez piosenkarzy. Tak samo jest jeśli chodzi o gry. Nawet najprostsze utwory z starych gier jeszcze z czasów gier na stare konsole u niejednego obudza wspomnienia godzin spędzanych przed telewizorem. Każdy pamięta dźwięki z takich gier jak Mario czy Contra. Wszystkie te utwory radosne czy też bardziej poważne wpłynęły w dużym stopniu na doświadczenia związane z grami w które graliśmy czy oglądanymi przez nas filmami. Z kolei muzyka do prezentacji rządzi się troszeczkę innymi prawami. Głównie zważywszy na fakt, że zwykle ludzie którzy takie prezentacje tworzą robią to w celach biznesowych czy dla przedstawienia jakiegoś ważnego problemu. Utwory które są wykorzystywane w tego rodzaju produkcjach są zwykle spokojne, relaksujące. Ich celem z reguły nie jest wyciśnięcie łez z odbiorcy ale zapewnienie komfortowego otoczenia.

Wykorzystując muzykę do jakiegokolwiek rodzaju produkcji należy pamiętać również o wykupieniu na nią licencji. Najłatwiejszym sposobem na to jest wpisanie do wyszukiwarki internetowej haseł „royalty music” czy „royalty free music” i skorzystanie z jednego z wielu stron które proponują takie usługi.