Membrana jako hydroizolacja mostów

Membrana jako hydroizolacja mostów

Elementem każdej infrastruktury drogowej są mosty, które mają nie tylko komunikacyjne zadanie ale również przenoszą obciążenia od pojazdów przez nawierzchnię do konstrukcji stalowej lub żelbetonowej. Dodatkowo na konstrukcje oddziałują czynniki atmosferyczne takie jak kwaśne deszcze, duże różnice temperatur, wilgotność powietrza a także środki do odlodzenia powierzchni takie jak wapń i sól.

Wykonanie hydroizolacji mostów

hydroizolacja mostówW celu zagwarantowania bezawaryjnego funkcjonowania konstrukcji zabezpiecza się ją przed szkodliwymi oddziaływaniami korozyjnymi. Bardzo skuteczną metoda potwierdzoną już za granicą jest wykonywanie warstwy wodochronnej izolacji. Hydroizolacja mostów polega na nanoszeniu wodoodpornych włókien na powierzchnię mostu. Włókna z kolei powstają poprzez nałożenie na specjalną osnowę wykonaną z poliestru mieszanki bitumiczno – polimerowej. Dodatkowo nanoszona jest jeszcze warstwa ochronna. Dzięki temu proces degradacji jest zdecydowanie spowolniony. Zabezpieczone elementy zyskują podwyższoną odporność na wilgoć, warunki atmosferyczne. Nanoszenie płynnej membrany poliuretanowo-polimocznikową stosuje się zarówno na nowych konstrukcjach jak i na już istniejących mostach. Jest ona nanoszona na płytę mostową i nie są potrzebne w tym celu żadne specjalistyczne urządzenia. Wytrzymuje temperaturę 220 st. Jest kompatybilna z asfaltowymi pokryciami i na tyle rozciągliwa, że wytrzymuje wysokie obciążenia nawet budowlanego sprzętu.

Oczywiście hydroizolacja musi zostać wykonana w odpowiedni sposób aby dawała dobre efekty. Proces hydroizolacji dzięki membranie zabezpiecza konstrukcję na 25 lat przed czynnikami zewnętrznymi i daje gwarancję, że mosty spełniają swoją funkcję nie tylko jak najdłużej ale i jak najbezpieczniej, a dziś bez mostów już nie wyobrażamy sobie dróg.

Komentarze są wyłączone