Jak pakować materiały niebezpieczne do przewozu

Jak pakować materiały niebezpieczne do przewozu

Jeżeli ktoś myśli, że przewóz materiałów niebezpiecznych to prosta sprawa, to jest w ogromnym błędzie. Kiedy zapoznamy się z przepisami i umową ADR może się okazać, że bardzo myliśmy się co do łatwości przewozu, a co za tym idzie będziemy rezygnować z kolejnych tego typu zleceń.

Pakowanie materiałów niebezpiecznych

Papier do tachografuOkazuje się, że umowa ta określa bardzo restrykcyjnie wyposażenie ADR, które powinno znaleźć się w każdej maszynie, która przewozi ciecze czy też materiały niebezpieczne. Z pewnością musi się tam znaleźć mata antypoślizgowa, która zagwarantuje nam niemożność przesuwania się ładunku. Dodatkowo również każdy przewoźnik musi mieć na miejscu pasy transportowe, dzięki którym przymocuje ładunek w taki sposób, aby nie przemieszczał się on podczas transportu. Przepisy określają nie tylko sposób przewożenia danego ładunku, ale również przerwy, których powinien przestrzegać kierowca, dlatego też nie powinniśmy fałszować zapisanego papier do tachografu. Materiały niebezpieczne są o tyle trudnym ładunkiem, że nie możemy pozwolić sobie na żadne przemęczenie. Jeżeli do niego dojdzie, to może dojść również do katastrofy nie tylko w naszym kraju, ale również w kraju, do którego dany ładunek jest przewożony. Pamiętajmy również o specjalnym pakowaniu danego ładunku. Nie wystarczy go załadować na paletach na auto czy samolot.

Każdy powinien pamiętać o tym, że każdy, nawet najmniejszy ładunek niebezpieczny musi być pakowany w osobne specjalne opakowania, które zapobiegną jego uszkodzeniu, a co za tym idzie nie dojdzie do katastrofy w ruchu lądowym czy też lotniczym.