Jak konie stały się udomowione

Jak konie stały się udomowione

Konie zostały udomowione najpewniej około 3,5 tysiąca lat przed naszą erą. Miało to miejsce na terenach należących obecnie do Kazachstanu. Historia koni od momentu udomowienia jest podporządkowana człowiekowi. Od czasów starożytnych zwierzęta te były używane jako sposób transportu.

Projekty stajni zwiększyły komfort zwierząt

projekty stajniPomagały kupcom, mieszczanom oraz innym ludziom przemieszczać się wraz ze swoim dobytkiem. Dawniej konie były używane również przez wojsko. Całe armie przemieszały się konno na teren wroga. Niestety czasy te nie były za ciekawe dla tych zwierząt. Większość z nich ginęła z przeciążenia, zimna, wygłodzenia lub też na polu walki. Konie również od zawsze były wykorzystywane w rolnictwie. Pracowały ciężko i mozolnie, spokojnie wykonując polecenia rolników. Gdy rolnicy zauważyli jak duża pożyteczność dla gospodarstwa niesie posiadanie konia zaczęli o nie dbać. Ludzie wprowadzili pierwsze projekty stajni, wydzielili boksy dla koni. Sytuacja koni poprawiła się dzięki temu znacząco. Budowa stajni pozwoliła na zmniejszenie śmiertelności tych zwierząt. Z czasem konie w gospodarstwie zostały zastąpione przez maszyny. Dziś rzadko kto używa konia do orania pola. W zamian za to powstały ciągniki i traktory napędzane już przez konie mechaniczne. Obecnie konie mają o wiele lżej niż ich przodkowie. Hodowla koni to drogi zawód, a hodowcy to ludzie naprawdę dbający o te zwierzęta. Kupują specjalne podłoże dla koni, ubrania, jedzenie. Nikt już nie wykorzystuje tych zwierząt do ciężkiej pracy. Dziś konie to hobby, przejażdżki, jedzenie i towarzystwo natury to dla tych dzisiejszych zwierząt chleb powszedni.

Kupno konia wiąże się z dużym wydatkiem dlatego dostęp do nich ma niewielka grupa osób. Dzięki temu zwierzęta te w dużej mierze unikają cierpienia związanego z ciężką pracą w polu.