Jak działają nietypowe urządzenia?

Jak działają nietypowe urządzenia?

Separator mgły olejowej to urządzenie wykorzystywane przy produkcji, a szczególnie obróbce metalu. To tam wytwarza się niebezpieczny dla człowieka gaz zwany mgłą olejową.

Separator mgły olejowej – co to jest?

Mgła olejowa jeden z najniebezpieczniejszych gazów podczas produkcji. Szczególnie jest uwalniana podczas obróbki metalu gdzie elementem chłodzącym jest olej. Mgła skrapla się, osadzając olej na podłodze. Dopiero wtedy jest niebezpieczna. Separator mgły olejowej ma za zadanie zapobiec temu procesowi poprzez wchłanianie mgły i oddzielanie jej od oleju. Mgła olejowa jest wyłapywana przez separator. Na samym początku są zatrzymywane większeseparator mgły olejowej cząsteczki oleju. Wentylator zamontowany zwiększa prędkość przepływu, aby proces trwał krócej. Cząstki oleju przylegają do jednostki zbierającej. Później zostaną odprowadzone do obiegu ponownie. Jest tam zamontowana specjalna płyta, która przechwytuje krople. Oczyszczone powietrze jest z powrotem wprowadzane na zewnątrz maszyny.
Komora termiczna działa podobnie jak lodówka, z tym, że w przeciwieństwie do lodówki może również grzać. No i oczywiście są to większe temperatury bo ich zakres wynosi średnio od – 50 do 150 stopni Celsjusza. To zależy od producenta. W środku komory są po prostu duże grzałki, które zmieniają temperaturę powietrza. Oczywiście taka komora jest wyposażona w zbiornik z wodą po to aby móc nasycić powietrze parą wodną i zmienić wilgotność. Do tego są używane specjalne dysze. Komora termiczna działa podobnie tylko jest prostsza bo nie można zmienić samemu wilgotności. Również bardzo podobna jest komora solna której dysze wykorzystywane są do rozpylenia chlorku sodu czyli po prostu roztworu soli.
Jak widać takie maszyny nie mają skomplikowanej budowy, chociaż są wykorzystywane raczej w specjalistycznych instytutach, które na co dzień zajmują się badaniami wytrzymałościowymi