Jak działa wielopiła?

Jak działa wielopiła?

Jedną z podstawowych maszyn w zakładach pracujących z drewnem, tartakach i zakładach stolarskich jest wielopiła. Jest to stacjonarna maszyna elektryczna stosowana w przemyśle drzewnym, przeważnie zasilana napięciem 3-fazowym. Swoje zastosowanie znajduje zarówno w wielkich zakładach przecierających drewno, jak i małych rzemieślniczych.

Wielopiła – opis i zasada działania

wielopiła do desekGłównym zadaniem wielopiły do desek jest obróbka przetartego już wstępnie drewna (pryzmy). Przeważnie wycina się nią deski, oraz listwy. Jak sama nazwa wskazuję jej podstawową cechą jest to, że posiada kilka pił (tarczowych, lub taśmowych) działających równolegle. Takie rozwiązanie powoduję bardzo dużą oszczędność czasu podczas obróbki drewna. Zasada działania wielopiły polega na tym, z gotowej i wyciętej wcześniej prymy, ustalamy wymiary desek, lub listew jakie chcemy pozyskać. Zgodnie z wytycznymi co do wymiarów, ustawiamy piły w takich odległościach w jakich ma być gotowy produkt. Ważne jest, aby pamiętać o grubości piły i uwzględnić ją w ustawianiach. Ustawianie odległości poszczególnych pił odbywa się mechanicznie , lub elektronicznie. Jest to zależne od rodzaju sterowania jaki występuje w danym modelu. Następnie pryzmę umieszczamy w maszynie i przepuszczamy przez piły. Najczęściej wielopiła do desek wyposażona jest w posuw automatyczny, przez co są fizycznie jest lżejsza w obsłudze. Dodatkowo cecha ta umożliwia obsługę urządzenia przez jedną osobę. Drewno pozyskane z maszyny jest już gotowym i wyciętym według ustaleń produktem. Ogromnym plusem wielopiły jest to, że jednym przepuszczeniem pryzmy przez maszynę otrzymujemy kilka sztuk docelowego produktu (listew, desek).

W dzisiejszych zakładach przemysłowych, tartakach i stolarniach jedną z najważniejszych rzeczy jest szybkość i jakość wykonania usługi. W związku z tym, w każdym z takich miejsc powinna znaleźć swoje miejsce wielopiła. Dzięki tej maszynie, znacznie wzrasta stopień automatyzacji obróbki drewna, klasyfikując ją jako niezbędną i podstawową.