Domowe sauny fińskie

Domowe sauny fińskie

Korzyści płynące z saun są rozgłaszane na całym świecie. Nie da się ukryć, że faktycznie sauny potrafią zdziałać cuda. W naszym kraju sauny nie są jeszcze bardzo popularne ale zmienia się to z biegiem lat i możliwe, że kiedyś będziemy budować sauny tak często jak robią to Finowie, którzy często nie wyobrażają sobie życia bez sesji w saunach. 

Profesjonalna sauna w Twoim domu

sauna sucha fińskaObecnie wyróżnić możemy trzy rodzaje saun. Pierwszą z nich jest sauna fińska, która zalicza się do saun suchych. Panuje w nich bardzo wysoka temperatura, która dochodzi nawet do 100 stopni Celsjusza. Nieco chłodniej jest w saunach parowych ale tam z kolei mamy do czynienia z wilgotnością powietrza na poziomie niemalże 100%. Trzecim rodzajem saun są te wykorzystujące promienniki podczerwieni i są to również sauny suche. Skupmy się jednak na pierwszej z nich jaką jest sauna sucha fińska. Szacuje się, że obecnie w Finlandii wybudowanych jest ponad milion saun suchych. Sauny te budowane są zarówno w formie budynków wolnostojących jak i wewnątrz prywatnych domów. Materiałem z jakiego powstają sauny fińskie najczęściej jest świerk skandynawski. Wyróżnia się on tym, że jego żywica zawiera dużo olejków eterycznych, które dodają uroku saunom.  Sercem takiej sauny jest piec. Są to piece przypominające kosze wewnątrz, których znajdują się specjalne kamienie otoczone wężownicą w formie grzałek. Piece te są zasilane energią elektryczną i wyróżniają się tym, że są bardzo wydajne.

Ogólnie rzecz biorąc sauny fińskie to obecnie najpopularniejszych rodzaj saun. Każdy z nas może taką saunę posiadać zarówno wewnątrz swojego domu jak i w formie budynku drewnianego ustawionego w ogrodzie. Co ciekawe na budowę takiego obiektu nie będziemy potrzebowali żadnego specjalnego zezwolenia jeśli tylko będziemy trzymać się pewnych reguł. 

Komentarze są wyłączone