Czym jest geodezja i usługi geodezyjne?

Czym jest geodezja i usługi geodezyjne?

Zastanawialiście się kiedyś kim są panowie w pomarańczowych kamizelkach stojący w różnych miejscach z urządzeniem przypominającym aparat, wielu kierowców pewnie nie raz pomyliło ich z fotoradarem. Jednak to byli panowie geodeci.

Od czego zaczęły się usługi geodezyjne?

usługi geodezyjne Poznań

Kim jest geodeta? Zajmuje się dziedziną nauki o ziemi, a mianowicie mierzy jej kształt, wielkość i oznacza różne punkty. Dzięki geodetom powstają mapy czy profile. Pierwsze początki geodezji możemy zobaczyć już w XII wieku, kiedy to zaczęły tworzyć się granice, a raczej władca który rządził danym terenem stawiał znak graniczny z nakazem objazdu. Pierwsza książka, która ukazała się w naszym ojczystym języku powstała w 1566, była ona o wymierzaniu gruntu w budownictwie. Pierwszą katedrę geodezji założył Jan Brożek na uniwersytecie krakowskim. Współczesny podział geodezji to podział na geodezję niższą i wyższą. Pierwsza z nich obejmuje małe pomiary, nie przekraczającej promienia 16 kilometrów co obejmuje około 750 kilometrów kwadratowych nie uwzględniając przy tym kulistości Ziemi. Geodezja wyższa to już pomiary ogromnych powierzchni przekraczających 750 kilometrów kwadratowych i uwzględniających kulistość naszej planety. Usługi geodezyjne Poznań są dość popularne w dzisiejszych czasach do budowania domów, czy bloków. Jednym z miast, gdzie jest duży wybór tego typu usług jest Poznań.

Osobiście nigdy nie korzystałem z usług geodezyjnych, więc nie wiem jak szacują się one cenowo i czy są czasochłonne. Zapomniałem wspomnieć, że geodeci zajmują się również podziałem nieruchomości takich jak na przykład działki.