Buty dla dziecka do nauki chodzenia

Buty dla dziecka do nauki chodzenia

Na ten moment czeka każdy rodzic. Ich pociecha po okresie raczkowania i wstawania, stawia pierwszy krok. To niezwykle ważny etap w jego życiu. Zmienia się perspektywa spojrzenia na rzeczywistość. By jednak ten proces przebiegał sprawnie, dziecko potrzebuje odpowiednio dobranych butów. Które są godne uwagi?

Jakie buty dla dziecka wybrać?

buty do nauki chodzeniaPierwsze kroki dziecka bywają niestabilne. Częste są jeszcze upadki. To czas, kiedy rodzic musi mieć oczy dookoła głowy i jeszcze bardziej pilnować swojej pociechy. By jednak nic nie zakłóciło tego procesu, potrzebne są buty do nauki chodzenia. I nie chodzi o żadne specjalistyczne obuwie, a jedynie o właściwie dobrany model. To niezwykle ważne, zważywszy na fakt, że na małej stopie opiera się cały ciężar ciała. Buty muszą być więc nie tylko wygodne, ale i lekkie. Wbrew utrwalanej z pokolenia na pokolenie wiedzy nie powinny mieć również sztywnego zapiętka ani cholewki. Muszą zginać się w tych samych miejscach co ludzka stopa, a więc mniej więcej w 1/3 długości podeszwy oraz w kostce. W przeciwnym razie ruchy dziecka będą skrępowane i nienaturalne. Buty do nauki chodzenia muszą mieć szeroki nosek, by paluszki miały pełną swobodę ruchu. Najlepiej, by były wykonane z naturalnych i przewiewnych materiałów, np. skóry licowej. Co jednak istotne, powinny być dobrane odpowiednio do pory roku. Latem sprawdzą się dobrej jakości sandały, natomiast zimą nóżka musi być skutecznie chroniona przed wodą i zimnem.

Stopa jest wyjątkową częścią ciała. Na początku zbudowana jest z chrząstek, które kostnieją dopiero ok. 6. roku życia. To jednak nie koniec tego skomplikowanego procesu. Swój ostateczny kształt stopa osiąga dopiero w wieku nastoletnim. I dlatego tak ważne jest, by na każdym z tych etapów wybierać odpowiednie obuwie. Szczególnie istotne są buty do nauki chodzenia, które muszą być dobrze dopasowane.