Alkoholizm jako poważna choroba

Alkoholizm jako poważna choroba

Alkoholizm jest postrzegany jako poważna choroba i rzeczywiście jest to prawda. Ta choroba powoduje, że człowiek niejednokrotnie traci panowanie nad swoim życiem, emocjami, a także gubi się w tym co ważne, a co nieważne. Przez alkohol zaniedbywane bywają relacje rodzinne, obowiązki zawodowe, jak i wiele innych bardzo ważnych spraw.

Czy chorobę alkoholową się leczy?

odtruwanie alkoholoweAlkoholizm jest leczony i efekty terapii bywają satysfakcjonujące. Oczywiście nie każdemu udaje się wyjść z nałogu, jednak część osób znajduje w sobie siłę i motywację, aby walczyć ze słabościami. Bardzo ważnym etapem leczenia jest odtruwanie alkoholowe. Dobrze byłoby, gdyby takie odtrucie zostało przeprowadzone w ośrodku specjalizującym się w leczeniu choroby alkoholowej. W leczeniu alkoholizmu ważne jest uczęszczanie na terapię. I mowa jest tutaj zarówno o terapii indywidualnej, jak i terapii grupowej, gdzie ogromne znaczenie ma wzajemne wsparcie udzielane sobie przez osoby uzależnione od konkretnych używek. Bardzo ważnym momentem w życiu alkoholika jest podjęcie decyzji o leczeniu. Niestety wiele uzależnionych osób w początkowej fazie nałogu myśli, że może kontrolować swój problem. Bywa też, że alkoholicy nie chcą się leczyć, przeraża ich fakt odcięcia od używek. Dlatego w walce z nałogiem potrzebna jest motywacja i wola walki. Trzeba znaleźć w sobie siłę, aby przetrwać trudne chwile i zacząć żyć od nowa – w całkowitej trzeźwości.

Po zakończonym leczeniu alkoholik do końca życia nie może sięgać po alkohol. Nie jest możliwe picie kontrolowane, gdyż alkohol działa na osobę uzależnioną w sposób bardzo negatywny. Trzeba zatem całkowicie zrezygnować z alkoholu i zawsze odmawiać, gdy jest się częstowanym alkoholem. Trzeba wyrobić w sobie pewne nawyki, aby nie ulec pokusie sięgnięcia po alkohol.